" II Ogólnopolski Zjazd Naukowych Kół Kryminalistyki. Konferencja "Innovative methods of detecting crime perpetrators".

Przepiękna Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego użyczyła w październiku swoich podwoi II-mu Ogólnopolskiemu Zjazdowi Naukowych Kół Kryminalistyki. W ramach zjazdu odbyła się konferencja " Innovative methods of detecting crime perpetrators". Też tam byliśmy, a o tym co zobaczyliśmy tutaj donosimy.


Konferencja trwała trzy dni. Każdy dzień poświecony był innemu obszarowi, kolejno: kryminalistyce, medycynie sądowej i psychologii sądowej. Wystąpienia przygotowali zarówno "starzy wyjadacze" pracujący długo w zawodzie, jak i członkowie kół tematycznych, związanych z Uniwersytetem Wrocławskim. Przegląd tematów był duży. Wysłuchaliśmy więc miedzy innymi prezentacji o cyberterroryźmie, innowacyjności w laboratorium kryminalistycznym, termowizji, wybuchach i kradzieży samochodów. Badaliśmy włosy ludzkie i poznawali związki chemiczne w pigułkach gwałtu.
Medycyna sądowa przeniosła nas w świat badania DNA, odczytywania kardiostymulatorów, toksykologii, wypadków drogowych, badania czasu zgonu (z wykorzystaniem ludzików LEGO), identyfikacji narzędzi zbrodni z wykorzystaniem hamburgera oraz skanowania 3D miejsca przestępstwa. Nie zabrakło oczywiście entomologii sądowej.
Dużą wagę położono również na pokazanie roli psychologii oraz nauk pokrewnych miedzy innymi w wykrywaniu kłamstw, przesłuchaniach i całym procesie dowodowym.
Co chwali się bardzo - Organizatorzy zadbali też o organizację czasu poza wykładami, organizując miedzy innymi nocne zwiedzanie Wrocławia i wyjście do Opery Wrocławskiej na "Toscę".
Widać było duży trud włożony w organizacje konferencji.
Wrocław był jak zwykle piękny, wystąpienia w większości ciekawe, nie pozostaje więc nic innego jak czekać na kolejny zjazd i konferencje organizowane w tej jednej z najpiękniejszych auli w Polsce.
Wywiad z Pauliną Kumięgą - przewodniczącą Koła Medycyny Sądowej na Uniwersytecie Wrocławskim
Wywiad z Arturem Telążką - przewodniczącym Koła Kryminalistyki na Uniwersytecie Wrocławskim
Wywiad z Malwiną Zamforowską