strona: 1, 2, 3, 4, 5

8. Amunicja 7,62 x 45 Mosin - pierwszy nabój karabinowy (i ostatni w teście):

a. wlot:

b. wylot:

Te sympatyczne i jakże duże dziurki powyżej nie pozostawiają wątpliwości, że jest to pocisk klasy "żegnaj Gienia!" Prędkość początkowa rzędu 900 m/s robi swoje. Niestety odczuwa to również strzelec, bo na jego ramię działa siła ok. 15J, co skutkuje malinowo-czerwonymi krwiakami w "dołku strzeleckim", pomimo tego, że broń jest mocno przyciskana do barku. Wystrzałowi towarzyszy fala uderzeniowa, którą "WYRAŹNIE CZUĆ NA ZAMKNIĘTEJ STRZELNICY" jako chwilowe "naparcie" na klatkę piersiową. Produkuje się również amunicję przeciwpancerną do tej broni - bez problemu przebija 5 mm blachy pancernej (sam widziałem), a może i więcej.

Podsumowanie:

Zasadniczo należy unikać postrzału w głowę ;-). To nic przyjemnego. Jeśli już jednak nam się "trafi", to lepiej mieć - mimo wszystko- hełm na głowie. Przy amunicji pistoletowej jest spora szansa na przeżycie (z pewnymi wyjątkami), przy pośredniej i karabinowej - NIE (pomijam tu rykoszety). Jednak zrezygnowani, NIE ŚCIĄGAJMY hełmu, bo medycy mają łatwiejsze zadanie - nie muszą zbierać naszej głowy z powierzchni 10 m2. Co oszczędza czas i ludzi (jeśli robią to pod obstrzałem). Współczesne hełmy używane w cywilizowanym świecie są lżejsze i bardziej odporne. Nie da się jednak uniknąć mało śmiesznego efektu "końskiego kopnięcia" i związanych z tym urazów kręgosłupa, wstrząśnień mózgu, urazów czaszki, etc. No cóż - tak już jesteśmy zbudowani:( To tyle... Ufffff...

Wszelkie uwagi mile widziane. Zwłaszcza fachowców. Balistyką trochę się interesuję, aczkolwiek nie jest to moja działka.
Dziękuję kolegom z balistyki za ogromną pomoc.

strona: 1, 2, 3, 4, 5

Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Jeśli coś poszło źle, to na pewno był ktoś, kto mówił, że tak będzie. " - Prawo Evansa i Bjorna


GALIEL@WEBGROUP 2005