







|
strona: 1, 2
Ludzie tamtego okresu szybko odkryli też, że wiedza daje im wysoką pozycję w grupie. Zaczęli więc tworzyć rytuały, aby przekazać doświadczenie swoim wybranym następcom. Pojawiła się magia. Wraz z porzuceniem wędrownego trybu życia i powstaniem pierwszych siedlisk ludzkich pojawili się szamani. Słowo "szaman" wywodzi się prawdopodobnie od pochodzącego z sanskrytu s'ramana. Do dziś spotykamy ich wśród ludów syberyjskich, Eskimosów i w Afryce. W Europie szamani istnieli wśród Celtów. W chorobach "zwykłych" posługują się oni specyficzną mieszanką magii i rytuałów (swoistej psychoterapii) oraz fizykoterapii, ziołolecznictwa i podstaw chirurgii. Choroby ciężkie, długotrwałe łączone są zazwyczaj z zemstą bogów. Wymagają interwencji "na samej górze".
 Szaman i jego uczeń - żródło: John Mann - "Zbrodnia, magia i medycyna"
Ważne w szamaniźmie jest pojęcie transu - stanu w który wprowadzają się szamani, aby odbyć drogę w zaświaty. Pomagają sobie w jego osiągnięciu narkotykami i środkami halucynogennymi. Ważne jest również regularne bicie w bębny - odkryto, iż częstotliwość 4 - 7 uderzeń w bęben na sekundę odpowiada częstotliwości fal Theta w EEG ludzkiego mózgu.
Nie zapomniano również o profilaktyce. Całe stulecia gromadzenia doświadczeń ubrane zostały w system nakazów i zakazów, przekazywanych w formie plemiennej tradycji. Oprócz tego stosowany jest cały zbiór talizmanów, fetyszów i amuletów.
Fetysz jest przedmiotem samym w sobie posiadającym moc. Chroni on człowieka przed najróżniejszymi złymi wpływami. Podobnie jak amulet. Talizman prócz ochrony może przynieść szczęście. Nie wierzycie? Ale czterolistną koniczynę lub rybią łuskę schowacie do portfela ? ;)
strona: 1, 2 |