KTO BADA(Ł) OFIARY KATASTROF?

Miejsce katastrofy polskiego samolotu rządowego Tu-154 pod Smoleńskiem. Źródło: wikipedia.pl

"W Moskwie są też polscy eksperci współpracujący ze stroną rosyjską, m.in. patomorfolodzy."
"Polscy patomorfolodzy stali razem z rosyjskimi obok siebie."
" Prokuratorzy, ani patomorfolodzy, którzy po 10 kwietnia polecieli do Moskwy nie brali udziału w sekcji zwłok ofiar katastrofy."

Powyższe informacje ukazywały się i ukazują nadal w prasie i telewizji po katastrofie polskiego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Niestety są przykładem nierzetelności dziennikarzy oraz polityków, ponieważ wprowadzają odbiorcę w błąd. Postaram się krótko wyjaśnić, na czym on polega.
Lekarz po skończonych studiach ma możliwość rozpoczęcia specjalizacji w wybranej przez siebie dyscyplinie. Dzielimy je na podstawowe i szczegółowe (możliwe dopiero po uzyskaniu specjalizacji podstawowej). Patomorfologia i medycyna sądowa to dwie odrębne podstawowe specjalizacje lekarskie, choć, np. patomorfolog w trakcie specjalizacji musi odbyć staż medyczno-sądowy i vice versa. Należy pamiętać o autonomii tych specjalizacji, ponieważ różnią się istotnie zadaniami, warsztatem a co za tym idzie odpowiednim przygotowaniem zawodowym. Niestety często lekarzy medyków sądowych myli się z lekarzami patomorfologami ("patologami"). Być może korzenie tych pomyłek sięgają jeszcze czasów, gdy obie specjalizacje stanowiły jedno.
A zatem to nie patomorfolodzy uczestniczą w oględzinach ofiar katastrof, a medycy sądowi, którzy jako jedyni są kompetentni do przeprowadzenia oględzin i sądowo-lekarskiej sekcji zwłok oraz identyfikacji ofiar lub ich szczątków. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kontakt ze zwłokami ludzkimi, które niejednokrotnie są znacznie uszkodzone, zdeformowane lub rozczłonkowane jest dla lekarzy medycyny sądowej codziennością, więc ich niepożądane reakcje emocjonalne są ograniczone do minimum.
W tym roku odbyły się dwie niezwykle ważne konferencje poświęcone badaniu katastrof - pierwsza zorganizowana przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii w marcu w Wiśle; druga zorganizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie w lipcu w Warszawie. Na obu z nich akcentowano rolę, znaczenie i zakres czynności medyków sądowych w obliczu katastrofy. Konsultant krajowy ds. medycyny sądowej - prof. Barbara Świątek - podkreśliła, że specjaliści medycyny sądowej są zatrudniani w Zakładach Medycyny Sądowej 11 największych miast akademickich i to właśnie tam powinny być przeprowadzane wszelkie czynności medyczno-sądowe, aby zapewnić ich odpowiednią jakość.

Rafał Skowronek

 

Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Jeśli coś poszło źle, to na pewno był ktoś, kto mówił, że tak będzie. " - Prawo Evansa i Bjorna


GALIEL@WEBGROUP 2005