strona: 1, 2
Traseologia bada przede wszystkim ślady przemieszczania się człowieka - zarówno pieszo jak i za pomocą środków transportu. W niektórych krajach termin ten ma znacznie szersze znaczenie, traseologia jest rozumiana jako dziedzina zajmująca się wszelkimi śladami odwzorowanymi na powierzchniach np. ślady daktyloskopijne i mechanoskopijne.

Podstawowym materiałem do badania są tutaj wszelakiego rodzaju odciski, nawarstwienia i i odwarstwienia. Ślady takie trzeba oczywiście odpowiednio zabezpieczyć. Sfotografować, sporządzić szkic (ichnogram), odwzorować. Do odwzorowywania używa się przede wszystkim gipsu alabastrowego. W podłożach sypkich stosuje się silikon. Na śniegu użyjemy parafiny lub schłodzonego lakieru do włosów. Ślady odbite na parapecie lub asfalcie przenosimy folię daktyloskopijną, tak samo utajnione.

Jeśli na miejscu zdarzenia znajdziemy porzucane buty, możemy spróbować zidentyfikować osobę je noszącą poprzez badanie odcisku stopy wewnątrz obuwia. Jeśli tylko odciski - same buty. Tak jak w badaniu mechanoskopijnym, tutaj też przeprowadzana jest identyfikacja grupowa i indywidualna
Badania grupowe to przede wszystkim porównanie wzoru spodu obuwia które zostawiło ślad z wzorem na butach zabezpieczonych w trakcie śledztwa.
Mierzy się wówczas:

  • odległość od krawędzi obcasa do czubka palców, 

  • długość i szerokość przodoskopia, śródstopia itp. 

Jeżeli już uda nam się zidentyfikować rodzaj buta możemy pokusić się o jego identyfikację indywidualną. Polega ona przede wszystkim na szczegółowej analizie cech charakterystycznych, takich jak: zdarcie podeszwy, ślady napraw, ubytki, stopień zużycia, rozmieszczenie gwoździ, podkówki itp. 

Rys. - "Identyfikacja buta na podst. cech jego śladu. Porównanie gipsowego odlewu z butem." - źródło:  Włodzimierz Gutenkunst "Kryminalistyka".


Identyfikacja człowieka na podstawie śladów butów i chodu określa się badając sam odbity ślad oraz tzw. ichnogram. Jest to tzw. ścieżka chodu czyli utrwalenie śladów poruszania się człowieka. Kierunek badań identyfikacyjnych i rodzaj analizowanych cech będzie różny w zależności od podłoża , od tego czy ujawniono ślady stóp bosych czy obutych, czy tylko odzianych. Szczegółowo analizujemy tutaj takie parametry jak:

  • kierunek i linię chodu, 

  • szerokość i długość kroku 

  • oraz kąt stawiania stopy. 

Na podstawie badań ustalono, że około 80% ludzi ma stopy z wrodzonymi lub nabytymi zniekształceniami, które powodują indywidualne zmiany w chodzie. 
Po badaniu ichnogramu możemy nieśmiało wyciągać wnioski co do:

  • płci (krok męski jest zazwyczaj dłuższy);

  • wzrostu - wzrost odpowiada mniej więcej siedmiu długościom stopy lub średniej długości kroku plus 1 m;

  • kondycji fizycznej - ludzie otyli i chorzy na serce stawiają kroki znacznie mniejsze od zdrowych.

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Szanse jedne na milion spełniają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć.— Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005