 |
Każde żywe (lub też od jakiegoś czasu nie żywe) stworzenie ma swoją temperaturę. Temperatura tą przeważnie różni się od otoczenia. Także pewne procesy chemiczne lub fizyczne np. spalanie w samochodzie powodują wystąpienie różnicy temperatur. Eksperci kryminalistyki nie byli by sobą, gdyby nie spróbowali wykorzystać tego zjawiska. |
Wprowadzono więc do kryminalistyki takie pojęcie jak termoskopia (gr. Thermos - gorący, ciepły i skopeo - oglądam).
Ekspertyza termoskopijna polega (w największym uproszczeniu) na zbadaniu zmiany cieplnej w środowisku.
Badania termowizyjne mogą posłużyć między innymi do:
- odnajdowania zwłok,
- udowadniania obecności danej osoby w danym miejscu,
- badania użycia wszelkich pojazdów napędzanych silnikiem (samochodów, motorów, samolotów itd.),
- badania broni palnej,
- poszukiwania osób zaginionych,
- ustalenia czasu zgonu;
- badania czy zwłoki lub przedmioty nie były przesuwane,
- a nawet do wykorzystania w detekcji zmian emocjonalnych w mózgu ludzkim.

Rys. "Ujawnione na kanapie ślady cieplne siedzącej osoby" - źródło: Brunon Hołyst "Kryminalistyka"
Podstawowym narzędziem w termoskopii jest termowizja/termografia - czyli obserwacja w podczerwieni. Termografia wykorzystuje zjawisko emitowania przez powierzchnię średnio i długofalowego promieniowania podczerwonego (0.8 mm - 1 mm). Takie ślady "cieplne" można zarejestrować i udokumentować. Często wykorzystuje się przy tym technikę cyfrową. Odbiornik podczerwieni rejestruje promieniowanie i przetwarza je na sygnał elektroniczny, który następnie biegnie do komputera i tam może zostać poddany dalszej obróbce i analizie.
Na podstawie śladów cieplnych można nie tylko rejestrować fakt zaistnienia danego zdarzenia (np. siedzenia (na bardzo wygodnym przyznam) fotelu w trakcie pisania tego tekst) ale również rozróżniać obiekty.
Różnicować możemy na dwa sposoby - na podstawie emisyjności i przewodnictwa cieplnego.
Badanie emisyjności opiera się na założeniu, że ciała o tej samej temperaturze ale innym składzie, będą miały różne współczynniki emisyjności. Tzn. będą emitować promieniowanie o różnej intensywności. Wtedy pozostaje nam tylko podgrzać taki obiekt i wiemy czy np. ktoś czegoś nie domalował na starym obrazie, nie dopisał na dokumencie takim samym kolorem długopisu czy nie uzupełnił oprysków lakieru na samochodzie po "bliskim spotkaniu" z pieszym.
Przewodnictwo cieplne również zależy od struktury materiału. Jeśli mamy dwa jednakowe materiały, to będą zmieniać swoją temperaturę w jednakowy sposób. Na obrazie widzimy to jako jakość przejścia od czerni do bieli. W ten sposób możemy np. znaleźć puste miejsca w przedmiotach wydrążone przez przemytników, wykrywać ślady reperacji np. spawania itp.
 |
Termoskopia jest jeszcze młodą dziedziną wiedzy, a przynajmniej krótka jest jej kariera w kryminalistyce. Możliwe, że nas czymś jeszcze zaskoczy. |
|
|