strona: 1, 2
Kiedy narodziła się kryminalistyka? Niektórzy mawiają że wówczas gdy narodziło się pierwsze przestępstwo. A że gatunek ludzki szybko rozwinął się w tej dziedzinie, świadczyć może np. tzw. „człowiek z Lindow”. Faktem jest natomiast, że pierwszeństwo znanego dokumentu dotyczącego metod ścigania przestępców przyznaje się pochodzącej z IX w. p.n.e., spisanej na papirusie egipskiej instrukcji ścigania truciciela.
Na początku była medycyna...
To właśnie medycynę sądową uważa się za matkę kryminalistyki. Już w 44 roku p.n.e. Swetoniusz odnotowuje przeprowadzenie pierwszej udokumentowanej sekcji zwłok. Niejaki Antistius przeprowadził w Rzymie autopsję Juliusza Cezara. Znalazł 23 rany kłute i ocenił, że tylko jedna z nich była śmiertelna. |
 |
Za pierwszy podręcznik medycyny sądowej uznaje się chińskie dzieło
„Oczyszczanie ze zła” z XIII wieku (
Hsi Yuan Chi Lu) opublikowane w 1248 roku. Autorem był Song Ci (lub Song T'zu 1186-1249). Jak zaawansowana była medycyna sądowa (w porównaniu z innymi obszarami) w Państwie Środka w tych czasach, może świadczyć odkrycie archeologiczne z 1975 roku. W Yummeng w prowincji Hubei archeolodzy badający grobowiec Qin odkryli księgę z najstarszym opisem eksperymentu medycyny sądowej, datowanego na rok 264-277 n.e.
Jak to bywało z innymi dziedzinami, Europa pozostawała przez długi czas daleko w tyle za Chinami. Ekspansja chrześcijaństwa a długi czas przyhamowała jakiekolwiek badania nad ciałem człowieka. Jedną z ważniejszych wówczas kwestii było rozpoznanie, czy dana osoba popełniła samobójstwo, czy też została zamordowana. Dla rodziny o wiele bardziej "korzystny" był ten drugi wariant - samobójstwo traktowano wówczas jako zbrodnie przeciw społeczności. W Grecji żołnierz popełniający samobójstwo uznawany był za dezertera. Medycyna sądowa w Europie zaczyna się rozwijać dopiero w XVI wieku. Wtedy to, w roku 1507 ukazuje się dzieło znane jako "
Kodeks Bambergski" (Constitutio Bambergensis Criminalis) 23 lata później cesarz Karol V ustanawia kodeks zwany
Constitutio Criminalis Carolina oparty na
Kodeksie Bamberskim. Dwa te dzieła zaczynają precyzować takie przyczyny śmierci jak: otrucie, aborcja, dzieciobójstwo oraz zabójstwo.
 |
Pierwszy w Europie podręcznik medycyny sądowej napisał Włoch Fortunat Fidelis z Palermo - "De relationibus medicorum" w 1663 r. Za "ojca" tej nauki uważa się również Włocha - Paolo Zacchia (1584-1659), który wsławił się autorstwem "Questiones madicilegales" w 1621r.
Ale obaj z nich bazowali na dziełach Andreasa Vesaliusa - wielkiego anatoma XVI wieku, który rozpoczął prowadzenie sekcji zwłok i opisał prawdziwe narządy ludzkie, w miejsce wcześniejszych naprawdę fantastycznych wymysłów. |
Już w 1663 roku Duńczyk
Thomas Bartholin opisał różnice między dziećmi, które urodziły się martwe, a zabitymi po porodzie poprzez badanie ich płuc. W 1682 roku
Dr Schreyer z Pressburga (dzisiejsza Bratysława) wykorzystał to spostrzeżenie i badał płuca noworodków zanurzając je w wodzie (płuca dzieci urodzonych żywymi są napełnione tlenem i nie toną).
Za pionierów nowoczesnej medycyny sądowej uważa się przede wszystkim:
Johanna Ludwiga Caspera, Marie Guillama Deverie oraz Josepha Bonawenturę Orfillę. Johann Caspera - Berlińczyk urodzony w 1786 roku, wydal w roku 1850 książkę "
Gerichtliche Leichenofunung" oraz w 1856 - "
Praktisches Handguch der gerichtlichen Medizin" -
Praktyczny podręcznik medycyny sądowej.

Rys. - "Chirurgia" - źródło: W. Hogarth "Reward of Cruelty"
strona: 1, 2
Skomentuj artykuł na forum