strona: 1, 2

Kiedy narodziła się kryminalistyka? Niektórzy mawiają że wówczas gdy narodziło się pierwsze przestępstwo. A że gatunek ludzki szybko rozwinął się w tej dziedzinie, świadczyć może np. tzw. „człowiek z Lindow”. Faktem jest natomiast, że pierwszeństwo znanego dokumentu dotyczącego metod ścigania przestępców przyznaje się pochodzącej z IX w. p.n.e., spisanej na papirusie egipskiej instrukcji ścigania truciciela.

Na początku była medycyna...

To właśnie medycynę sądową uważa się za matkę kryminalistyki. Już w 44 roku p.n.e. Swetoniusz odnotowuje przeprowadzenie pierwszej udokumentowanej sekcji zwłok. Niejaki Antistius przeprowadził w Rzymie autopsję Juliusza Cezara. Znalazł 23 rany kłute i ocenił, że tylko jedna z nich była śmiertelna. 
Za pierwszy podręcznik medycyny sądowej uznaje się chińskie dzieło Oczyszczanie ze zła z XIII wieku (Hsi Yuan Chi Lu) opublikowane w 1248 roku. Autorem był Song Ci (lub Song T'zu 1186-1249). Jak zaawansowana była medycyna sądowa (w porównaniu z innymi obszarami) w Państwie Środka w tych czasach, może świadczyć odkrycie archeologiczne z 1975 roku. W Yummeng w prowincji Hubei archeolodzy badający grobowiec Qin odkryli księgę z najstarszym opisem eksperymentu medycyny sądowej, datowanego na rok 264-277 n.e.  

Jak to bywało z innymi dziedzinami, Europa pozostawała przez długi czas daleko w tyle za Chinami. Ekspansja chrześcijaństwa a długi czas przyhamowała jakiekolwiek badania nad ciałem człowieka. Jedną z ważniejszych wówczas kwestii było rozpoznanie, czy dana osoba popełniła samobójstwo, czy też została zamordowana. Dla rodziny o wiele bardziej "korzystny" był ten drugi wariant - samobójstwo traktowano wówczas jako zbrodnie przeciw społeczności.  W Grecji żołnierz popełniający samobójstwo uznawany był za dezertera. Medycyna sądowa w Europie zaczyna się rozwijać dopiero w XVI wieku. Wtedy to, w roku 1507 ukazuje się dzieło znane jako "Kodeks Bambergski"  (Constitutio Bambergensis Criminalis) 23 lata później cesarz Karol V ustanawia kodeks zwany Constitutio Criminalis Carolina oparty na Kodeksie Bamberskim. Dwa te dzieła zaczynają precyzować takie przyczyny śmierci jak: otrucie, aborcja, dzieciobójstwo oraz zabójstwo.

Pierwszy w Europie podręcznik medycyny sądowej napisał Włoch  Fortunat Fidelis z Palermo - "De relationibus medicorum" w 1663 r.  Za "ojca" tej nauki uważa się również Włocha -  Paolo Zacchia  (1584-1659), który wsławił się autorstwem "Questiones madicilegales" w 1621r. 

Ale obaj z nich bazowali na dziełach Andreasa Vesaliusa - wielkiego anatoma XVI wieku, który rozpoczął prowadzenie sekcji zwłok i opisał prawdziwe narządy ludzkie, w miejsce wcześniejszych naprawdę fantastycznych wymysłów. 

Już w 1663 roku Duńczyk Thomas Bartholin opisał różnice między dziećmi, które urodziły się martwe, a zabitymi po porodzie poprzez badanie ich płuc. W 1682 roku Dr Schreyer z Pressburga (dzisiejsza Bratysława) wykorzystał to spostrzeżenie i badał płuca noworodków zanurzając je w wodzie (płuca dzieci urodzonych żywymi są napełnione tlenem i nie toną).
Za pionierów nowoczesnej medycyny sądowej uważa się przede wszystkim: Johanna Ludwiga Caspera, Marie Guillama Deverie oraz Josepha Bonawenturę Orfillę.  Johann Caspera - Berlińczyk urodzony w 1786 roku, wydal w roku 1850 książkę "Gerichtliche Leichenofunung"  oraz w 1856 - "Praktisches Handguch der gerichtlichen Medizin" - Praktyczny podręcznik medycyny sądowej.  

Rys. - "Chirurgia" - źródło: W. Hogarth "Reward of Cruelty"

strona: 1, 2
Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Życie jest ciągiem następujących po sobie chwilowych rozwiązań.— Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005